Ez az ellátásbiztonság sarkalatos kérdése, egyúttal súlyos jogi, szabályozási kérdés.
„Újraindult az olajszállítás a Barátság vezetéken, vagyis az ellátásunkat fenyegető közvetlen veszély elhárult. Mégis, okkal merül fel a kérdés, hogy pontosan mi történne, ha egyszer tényleg elfogyna az olaj?
Ez az ellátásbiztonság sarkalatos kérdése, egyúttal súlyos jogi, szabályozási kérdés. Mind a villany, mind a gáz, mind az olaj tekintetében egész szabályozási rezsim szabályozza Magyarországon mind a feladatokat (1. szint), mind a cselekvési felhatalmazásokat (2. szint), mind pedig a konkrét vészhelyzeti forgatókönyveket (3. szint).
Az olaj és a gáz esetén szerencsére készletezni is tudunk, és tesszük is, így ezeknél erre is kiterjednek ezek a jogi-szabályozási rezsimek, a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség, az MSZKSZ közreműködésével. Földgázban a 2006. évi XXVI. törvény rögzíti a biztonsági készletezés szabályait, míg a behozott kőolaj és kőolajtermékek biztonsági készletezése tekintetében a 2013. évi XXIII. törvény.
HOGYAN KÉSZÜLÜNK?
A miniszter készíti el és tartja folyamatosan naprakészen az ellátás súlyos zavara esetén alkalmazandó készenléti tervet.
Magyarország törvényi szinten definiálja, hogy mi az ellátás súlyos zavara, illetve mi a kőolaj- és kőolajtermék-ellátási válsághelyzet. Az ellátás súlyos zavara a kőolaj- vagy kőolajtermék ellátásának jelentős és hirtelen csökkenése, míg válsághelyzet, amikor a behozatal belföldi fogyasztáshoz mért csökkenése eléri a 7%-ot, és a belföldi felhasználási igény csak a biztonsági kőolajkészlet terhére elégíthető ki. Ez tehát a két kulcsfogalom.
Az MSZKSZ minden év március 31-ig törvényben meghatározott számítási módszer alkalmazásával számítja ki a biztonsági kőolajkészletet nyersolajból és kőolajtermékekből. Ehhez az átlagos napi nettó behozatalt is ki kell számítani, amihez szintén törvényi szempontok vannak. Magának a tárolt biztonsági kőolajkészlet összetételének meghatározásakor tekintettel kell lenni Magyarország energiaellátásának biztonságára, kőolajimport-függőségére, valamint figyelembe kell venni a hazai kőolaj-termelési és -feldolgozási, valamint termékfogyasztási mutatókat.”
Nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt